niedziela, 17 kwietnia 2011

Uważam, że dzielić trzeba dobrze


Najmłodszy polski tygodnik (wyjąwszy tytuł, periodyk wcale niegłupi), czyli „Uważam Rze” rozprawia się nie tylko z dziennikarzami i czytelnikami „Gazety Wyborczej”, ale też – z obowiązującymi od lat zasadami edycji tekstów. Co do tego pierwszego kierunku krytyki czasopisma wypowiadać się nie będziemy, wszak blog nasz nie jest polityczny, nie możemy jednak pominąć milczeniem beztroski edytorskiej twórców „Uważam Rze”.
A chodzi głównie o podstawowe grzechy przy dzieleniu wyrazów, zwłaszcza obcych.
Przytoczmy kilka zaledwie przykładów (ukośniki wskazują miejsce dzielenia wersów w gazetowych łamach) – cytujemy tu tylko najnowsze wydanie tygodnika, czyli numer 10/2011:
s. 68 „z biura podróży Nec-/kermann”; „Rainbow To-/urs
s. 69 „Ra-inbow Tours”
s. 77 „Che Gu-/ evary”.
Wobec wyżej wytkniętych błędów przypomnijmy zasady:
1. Nie dzielimy wyrazów jednosylabowych, dotyczy to także słów obcych. Jeśli chodzi o wyrazy obce, niezbędna jest wiedza o języku, z którego pochodzi słowo. Może to być dla piszącego utrudnieniem – cóż, erudycja ma swoją cenę, ale z ortografią jest jak z prawem: nieznajomość reguł nie zwalnia z obowiązku ich stosowania (więcej na ten temat można przeczytać np. w poradni językowej PWN).
2. Nie dzielimy grup liter dających w wymowie jedną głoskę, zatem wszelkich -ck-, -ph-, -th-, -sch-, -eau- itp. (więcej na ten temat np. tutaj).
3. Niezależnie od języka, z jakiego pochodzi tekst/słowo, obowiązuje reguła mówiąca o tym, że wyrazy złożone z kilku rdzeni dzielimy w miejscu złożenia, zatem w powyższych przykładach powinno być Rain-bow, nie Ra-inbow (tak zresztą podają sposób dzielenia słowniki angielsko-polskie, np. ten).

Pozostaje mieć nadzieję, że choć tygodnik „Uważam Rze” już od okładki głosi o sobie „inaczej pisane”, to owo „inaczej” odnosić się będzie bardziej do treści niż do formy, zwłaszcza – formy ortograficznej. Uważamy bowiem, że w czasach, gdy w bólu (choć i w niesłabnącej nadziei) przychodzi pisać o błędach, także tych z ksiąg kondolencyjnych, wszystkim to wyjdzie na zdrowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz